Nästa auktion: Onsdag 4 december kl 18.00

Auktion i Hillareds Auktionshus klockan 18.00 visning från 16.30

Då vi låter försälja ett dödsbo från Mölndal, totalt ca 350 utrop, varav nämnes:

Konst bl.a.: Oljemålning Olle Nordberg, Akvareller och oljemålningar Sixten Lundbohm, Oljemålning Eric Cederberg, Färglitografier Åke Pettersson-Nåw, Oljemålning Gustav Arne, Färglitografi Sven Jonsson, Oljemålning Olle Carlström, Färglitografi Lars Sjöström, Oljemålningar Georg Stoopendaal, Helge Cardell, Tage Törning, Folke Persson, Edvin Ollers, Bengt Crantz, Hans Ripa, Carl Erik Hammaren.

Klädskåp i jugend, Månbord, Karl Johan-stolar, Nattygsbord, Sekelskiftesbyrå 1800/1900, Karmstolar, Lavoarer, Rökbord Art Deco, Större skrivbord, Clubfåtölj, Vitrinskåp, Stilstolar, Plåthylla, 50-talspall, Klaffbord, Matsalsskåp i gustaviansk stil, Soffbord med glasskiva och lådor.

Rörstrand kryddburkar, Blå Eld-fat. Arabiaporslin "Tea For Two", Rörstrand tvättfat och -kanna "Astrid", Rörstrandburkar "Kulinar", "Mors godaste sylt", "Arom". Grön Anna mat- och kaffedelar samt äggkoppar, Rörstrandskålar "Nobel". Waldemarsuddekrukor, Gallerkruka Gunnar Nylund, Gustavsbergstallrikar "Carrara", Rörstrandterrin "Nejlika", Porslinsbidé på trästativ, Mattallrikar med fiskmotiv, Villeroy & Boch-porslin "Basket", Biskvivas Bertil Vallien, Villeroy & Bochtallrikar "Foglia", B&G-vas, Fat "Blå Blomster", UE-vas 4595, Gustavsberg mat- kaffe- och tegods "Dresden".
Figuriner; Jenny Nyströmtomte, Keramikflicka Lars Bergsten, Engelsk porslinshund, Små äldre tomtar, Lisa Larson "Viktoria", Oiva Toikka-fågel, B&G-hund, NAO, Zaphir, Annekabouke månadsänglar (12 st).

Signerade Bodaglas 82 delar, Orrefors grogglas "Erik", Remmareglas, Tomtekaraff med glas, Pressglasfat på fot, Olivslipade vinglas, Pressglasskål på fot, Polsk lockburk i kristall, Signerad Holmegaardsvas 1959, Höglundvas, Kjell Engmanskål, Flussvas, Kostaskål Paul Hoff, Kosta Bodaskål "Paradise", Flygsforsskål, Höglundskål.

Nysilverbestick "Eva", 3-vånings kakburk, Adventsljusstake Gunnar Ander, Pappersskorg i plåt IRA, Ray Ban solglasögon, 50-tals 3-armad golvlampa, Ljuskrona i barockstil, mindre malmkrona, gammal svepask, Handknutna mattor, Hattask i papp, Vepa Ingegerd Silow, Electrolux dammsugare, Långfärdsskridskor, Vädringsställ, Konstböcker, Nyare ljusängel, Garda 6-mannatält, Bang & Olufsen Beocenter 9500 och Beogram 9500, Guldföremål bl.a. ringar och slipsnål, Silverföremål bl.a. Engelskt sockerset och liten skål Ulricehamn Carl Samuel Lyberg samt mycket mer som ej här har specificerats.

Kontant- och kortbetalning.

Flickorna i Köket finns på plats i vår servering.

Varmt välkomna!

Då detta är årets sista auktion riktar vi ett stort tack till samtliga våra kunder och uppdragsgivare! 2020 års första auktion blir den 15 januari. God Jul och Gott Nytt År!

BORÅS - MARK - SVENLJUNGA - TRANEMO - GÖTEBORG - ULRICEHAMN

Detta är ett urval av de objekt som säljs i Hillareds Auktionshus onsdagen den 4 december:

  • Klädskåp i jugend
  • Oljemålning Sixten Lundbohm
  • Akvarell Sixten Lundbohm
  • 1950-tals golvlampa
  • Stilstolar
  • Vitrinskåp
  • Matsalsskåp
  • Hattask med hatt
  • Smyckeskåp
  • Konstböcker
  • Bordsur
  • Skåp
  • Ljusängel
  • Skolplansch
  • Taklampa
  • Mosse Stoopendaal
  • Teakspegel
  • Nittsjöassietter och fat
  • Parbord
  • 50-talspall
  • Herrbetjänt
  • Bang & Olufsen
  • Oljemålning Hans Ripa
  • Clubfåtölj
  • Skrivbord
  • Oljemålning Helge Cardell
  • Oljemålning Olle Carlström
  • Ljuskrona i barockstil
  • Art Deco-bord
  • Lavoarer
  • Oljemålning Gustav Arne
  • Karmstolar
  • Oljemålning Tage Törning
  • Kryddburkar Rörstrand
  • Nattygsbord
  • Boda glasservis 82 delar
  • Gustavsberg "Dresden"
  • Lodur Severin
  • Orreforsglas Salut
  • Lisa Larson
  • Oiva Toikka
  • Jenny Nyström
  • Arabia
  • Blå Eldfat
  • Rörstrand "Nobel"
  • Ostindiska tallrikar
  • Japansk lockurna
  • Oljemålning Edvin Ollers
  • Ostindisk lockurna
  • Ingegerd Silow
  • Ostindiskt porslin
  • Grön Anna
  • Kinesiskt värmefat
  • B&G
  • Oljemålning Eric Cederberg
  • Guldringar
  • Oljemålning Olle Nordberg
  • Arabia
  • Oljemålning Carl Erik Hammaren
  • Waldemarsuddekrukor